конспекти уроків

Тема .                   Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична
                            роль . Розряди  займенників  за значенням (ознайомлення)


Мета:                 вчити розпізнавати займенники в тексті, визначати їх    
                             морфологічні ознаки і синтаксичну  роль;
                            ознайомити з розрядами займенників;
                            розвивати мислення та виховувати  шанобливе ставлення  до  
                            козацького роду, історії, та      народних звичаїв.

Обладнання:  портрети козаків, кобзарів, бандуристів, гетьманів, тексти історичних пісень.

«Козацькому роду нема переводу»
Хід уроку
I.Мотивація навчальної діяльності
  Звучить поезія  у виконанні вчителя:
Чи ти задумувався, відкіль оті
У нашій мові злитки золоті?
Як намистинки, диво-калинове – частини мови!
Який співець, поет, який письменник
Уперше слово вигадав – іменник?
Іменник він узяв собі на плечі
Велике діло – визначити речі.
Прикметник -  ознаку називає,
Зі всіх боків предмети характеризувать допомагає.
Копійки, гривні, яблуки, грушки,
Перелічить вам числівник, залюбки.
А поспитайсь звичайного займенника,
За кого він у мові? За іменника.
Хоч може цей наш скромний посередник
Замінювать числівник і прикметник.

 Бесіда з учнями:

-          Які частини мови,що ми вивчили, згадувались у вірші?
-          Дати визначення тих частин мови.
-          Яка невивчена частина мови називалась у вірші?
-          На уроці ми розширимо і поглибимо ваші знання про маловідому частину мови.

II. Оголошення теми, навчальної і розвиваючої мети уроку.

 Оголошення епіграфа і  виховної мети уроку.

-          Що ви знаєте про козаків?
-          Хто оспівував козачу долю, їхню перемогу, силу духу?
-          Як називаються твори які виконуть кобзарі?


III. Вивчення нового матеріалу.

 Завдання 1
         1. Записати уривок історичної пісні «Зажурилась Україна ,бо нічим прожити»
                      (Роздатковий матеріал)


 Годі тобі, пане-брате,
Гринджоли малювати,
Бери свою шаблю довгу
Та йди воювати!
Ой ти станеш на воротях,
А я в закоулку,
Дамо тому з тиха лиха
Та вражому турку!
Ой ти станеш з шабелькою,
А я з кулаками,
Ой ,щоб слава не пропала
Поміж козаками

         2.Підкреслити займенники, визначити, на які питання вони відповідають і на що     
             вказують (на особу, ознаку, кількість)

 Виведеннями учнями правила про займенник  як частину мови

-          Чим займенник відрізняється від іменника?
-          Що в них спільного?
-          Сформулюйте правило ,що таке займенник?

 Аналітичне читання. (Робота з підручником)
 
Опрацюйте теоретичний матеріал підручника.
Бесіда
-          На що вказують займенники, співвідносні з іменниками? Назвіть їх. Які граматичні ознаки вони мають?
-          Назвіть займенники , співвідносні з прикметниками. Які їхні граматичні ознаки?
-          Чи є займенники.що співвідносяться з числівниками? Назвіть їх. Як вони змінюються?

Завдання 2
(Роздатковий матеріал)
-          Переписати текст і домовитись між собою, хто визначатиме відмінки займенників , а хто синтаксичну роль.
Текст
« Козаками спершу звались вольні вояки, що своєю охотою ходили у степ за здобиччю. Пізніше вони обороняли землі свої від татар, одбивали у них полон людський, табуни та іншу здобич. На одному з Дніпровських островів козаки стали кошем, і з того часу почалась Запорізька Січ»

Завдання 3
Диктант  (один учень записує на дошці )

Приказки
Не той козак, що за водою пливе, а той, що проти води.
Не усе ж той  козак, що списа має.
Хіба ж душа моя з лопуцька і не бажа того, що й людська?
Не той козак, що поборов, а той ,що вивернувся.
-          Підкреслити займенники,  усно визначити морфологічні ознаки.

Завдання 4
Вибірковий диктант ( учні записують лише займенники)
Уривок з пісні про Б.Хмельницького «Чи не той то хміль»

Чи не той то хміль,що коли тичин вється?
Гей, той то Хмельницький, що з ляхами бється.
«А я ляхів не боюся і гадки не маю,
За собою великую потугу я знаю,
І ще й орду за собою веду:
А все, вражі ляхи , на вашу біду».

Завдання 5
На дошці записані речення, один учень  з місця читає їх і замінює виділений займенник синонімом, всі записують.

Окремі  уривки з поеми Шевченка «Гамалія» я вивчив напамять.(деякі).
Цілому світу відоме імя Петра Сагайдачного. (всьому)
Не можна абикому доручати написання історії Козацтва. (будь-кому)

Фізкультхвилинка

Як козак міцний ,здоровий
Вправо голову зведе,
Зашумить вітер в діброві,
Листя з дерева впаде.
Як уліво він погляне,
Захитається  трава.
Пташка в небі  заспіває,
Бо козак відпочива.

Легенда про займенник
У далекому степу, на широкому привіллі жили собі займенники. Багато їх було, і всі такі різні. Часто сварилися, билися на пістолях і шаблях. Одного разу забрів сюди відважний отаман.
-          Хто ви, що трапилось?- запитав.
-          Щось!
-          Нічого!
-          Казна-що! – вигукнули вони.
-          Стривайте! Хто мені пояснить , що тут діється?
-          Кожний!
-          Сам!
-          Хтось! – знову закричали.
-          Зрозуміло. Ви не можете помиритися, бо не можете поділитися.
Козак збудував їм курені, дав назви кожному куреню.

Завдання6.
На дошці вивішені малюнки куренів, учням пропонується розглянути таблицю «Розряди займенників» у підручнику і допомогти займенникам зайняти свої домівки, записати їх туди.



IV. Закріплення матеріалу.

Завдання 7 .
Користуючись погрупованими займенниками у «куреннях» за розрядами , учні повинні  знайти зайвого займенника в рядку. (Рядки записані на дошці)
Гра « 4-й зайвий»
А) мій, ваш, хтось, їхній;
Б) ви, вони, я , цей;
В) хто, той, такий, стільки.

Завдання 8.
Опишіть зовнішність козака за картиною. Використовуючи в кожному реченні займенник.

VI. Підсумок уроку
- Що нового ви дізнались на уроці?
- Що таке займенник?
- Чи хотіли б ви бути козаками?
- Чи потрібні були знання козакам?
- Як  вам згодяться  ваші знання у житті?

VII. Домашнє завдання.
Виписати 10 загадок із займенниками














Тема.                    Розряди займенників за значеннями .

Мета:                    розширити знання учнів про поділ займенників  на розряди;
                               вчити вживати займенники для звязку речень у тексті;
   виробляти навички розрізнення займенників за  
                               розрядами та визначати їх граматичне значення;
                               розвивати спостережливість, память, творчу уяву;
                               виховувати пошану до батьків , родини,  ніжне почуття до
                               колискових пісень.

Обладнання:         музичний супровід, таблиця «Розряди займенників  значеннями»,
 портрети жінок з дітьми, бабусі, ілюстрації сім’ї, старовинної хатини,
 тексти  колискових пісень.
Заглядає в шибу казка сивими очима,
                                                             Материнська добра ласка в неї за плечима
                                                                                                                                                               В.Симоненко

Хід уроку
I.Аутотренінг  (звучить легенька музика). Психологічна установка.
Вечір… Блідий місяць за вікном …Тепла, затишна кімната  і  сонна дитина . Щире батьківське  надобраніч, ніжна мамина колискова…  (зачитування епіграфу уроку)
Напевно всі  ви захотіли  у лагідні батьківські обійми.  На сьогоднішньому уроці ми із щирістю, ніжністю, любов’ю згадуватимемо своїх рідних.

II.Перевірка домашнього завдання
А) Індивідуальна робота двох учнів на дошці.
Б) Завдання на карточках.
Б) Взаємоперевірка домашнього завдання (кілька учнів зачитують вголос).



III.Актуалізація опорних знань

“Теоретичний тренінг”  Дати відповіді “так” чи “ні” на запитання.

- Займенник – це частина мови, що означає предмет? (Ні)
- Займенник – це частина мови, що вказує на предмет (Так)
-  Займенники відповідають на питання що робити? (Ні).
-  Займенники відповідають на питання Хто? Що? Який? Чий? Скільки? (так).
- Слово “учень” – займенник? (ні).
- Слово “перший” – займенник? – (ні)
- Слово “він” – займенник? (так)

Бліц-турнір
За 1 хвилину написати якомога більше займенників.

Пояснювальний диктант  
-          Підкресліть займенники, зясуйте з якою частиною мови вони співвідносяться, які їхні граматичні ознаки.
Як мені вас не любити, тату рідний, нене?
Та ж ви мене згодували, дбаєте про мене.

Та ж ви мене згодували власними руками;
Ой нема то нігде в світі, як в тата і мами.

Тато розуму навчає, мама приголубить,
Ніхто мене так на світі, як вони не любить
.
IV. Засвоєння  нових знань
1. Оголошення теми і мети уроку
2.Спостереження над мовним матеріалом

Дії учителя
Дії учнів
1. Мотивує навчальну діяльність
2.Організовує спостереження над мовним матеріалом
3. Робить висновки
1. Визначають разом з учителем  необхідність вивчення нового матеріалу про займенники.
2. Проводять спостереження над мовним матеріалом.
Беруть участь у формуванні висновків.
3. Складають разом з учителем алгоритм

Складання алгоритму (розпізнавання займенника що)
Люблю матусю, що  піклується про мене.

1. Підкреслити слово що .
2. Поставити до нього питання.
3.  Визначити чи є якимось членом речення? Якщо є , то яким саме?
4. Зясувати , чи можна замінити що на особовий займенник.
Отже,  що – займенник.

Завдання 1
-          Прочитайте. Зясуйте, на що вказують  виділені займенники. Визначте їхні морфологічні ознаки. Чому не можна виділені  займенники віднести до однієї групи?
               (Роздатковий матеріал)
                                      Тепло батьківського дому
      Далека батьківська домівка. Нікого не лишилося в тій хаті з їхнього роду, і стоїть вона, стара й похилена, наче сторічна бабуся.
     Все в цьому родинному домі було своє: стіл, лави, ослони, зроблені майстровитими руками господаря, ковдри і рядна, виткані на верстаті матусею. Живучи в міській квартирі, він часто сумував за далекою хатою, у якій народився.
Робота з підручником (опрацювання таблиці «Розряди займенників за значенням»)

V. Вироблення вмінь і навичок
Завдання2
Робота в групах  (Виписати з колискової займенники і визначити розряд)
         I-ша група
А люляй , люляй, дитино од Бога,
Аби
 я тебе приколисати  могла.

Як би ти мені приснув хоч на годину,
Мала би я тебе за добру д
итину.

Колисала бим тя і вдень  і вночи,
Аби  лиш ся дождала од тебе помочи.

А люляй мені, люляй,  моє мале дитя,
Підемо до гаю, наберемо
 квітя.

Люляй же люляй, мій квітку молодий,
Як ти  вирос
теш, подаш ти мені води.
       II-га група
Ей, люляй , люляй, моя ти дитино,
Я бим тя не дала за токайске вино.

Бо токайске вино в Токаю точено,
А твоє
 імено у церкви хрещено.

Ей, люляй же , люляй, сину мій молодий,
Як ти м
ені  виростеш, то  подаш мені  води?

Ей, якби я, т
обі, мамцю, водички подавав,
Нащо  ти мені замало рученьки в’язала.

Ей, ручки ти мені  в’язала, щоби я не робив,
Ножки
ти мені путала, щоби я не ходив.
Завдання3
-          Розподіліть займенники за розрядами. Складіть по одному реченню з займенниками кожного розряду  про батьків.
     ( З нами, моє, у неї, зі мною, її, ніскільки, котрий, цей, ніхто, ніскільки, котрий, цей, інший, такий, наш, будь-хто, щось, ця, абиякий, свій, собою, ти, кому?, його, чим?, що, ким, який, чого?, дечий, твій, стільки, ваш, самий,  він, кожний, вона.)


Завдання 4  (у формі фізкультхвилинки)
-          Впіймай заперечний займенник (плескаючи  у долоні).
Він, ніхто, нічий, той, всякий, будь-хто, ніякий , що, хто, ніщо, жодний, всякий, казна-який, кожен,  весь, ніщо, котрий, цей, ніхто, свій.
Завдання5
Навчальний диктант.

Уся гордість і велич світу – від матерів. Мама завжди з нами. Вона живе в нас, оберігає від усього злого – добра й вічна берегиня роду нашого. Мати молиться, просить у Всевишнього щасливої долі для нас, а разом з нами й для свого краю.

А) Підкреслити займенники визначити розряд.
Б)Над кожним словом першого речення написати, якої воно частини мови.
В) Підібрати антоніми до слів: злий: щасливий.
Г) Слова: нашого, Всевишнього – розібрати за будовою.

Завдання 6
-           Переписата з дошки прислівя, підкреслити  і визначити розряд займенників
Своя  хата – своя стріха, свій  батько – своя втіха.
У кого мати рідненька  - у того й сорочка біленька.
Хто матір забуває, того Бог карає.
Чи хто знає щось більше святе, як те серце мами золоте?

VI. Домашнє завдання
А) Вивчити розряди займенників
Б) На основі одного з прислівїв скласти  твір-роздум, використовуючи займенники.

VII. Підсумки уроку

Повинні ви, діти, правдиві рости,
Життя пізнавати, чужого навчатись
Та попри чуже й свого не цуратись.
Щоб завжди ви, діти, Вкраїну любили
І матір стареньку, й козацькі могили,
І землю батьківську, й батьківське слово,
І правду гірку, і рідную мову.











Тема .                    Особові  та зворотний займенники. Відмінювання і правопис їх.

Мета:                   закріпити вміння розпізнавати особові та зворотний займенники;
                              виробляти навички правильно їх вживати у всіх відмінкових
                              формах,знаходити орфограми і пояснювати їх;
                              розвивати мовлення та спостережливість;
                              виховувати бережливе ставлення до природи, любов до
                              весняних традицій.

Обладнання:     проектор, відеопрезентація про квіти і про прикмети повязані з
                              ними,   музичний супровід, ілюстрація  підсніжників, картини 
                              весни,тексти гаївок та веснянок.

                                                                                                      А вже весна скресла,
що ти нам принесла ?
                                             Хід уроку
I. Психологічна установка.
- Хто гарно працюватиме на уроці одержить підсніжник.  У кого буде найбільше підсніжників, той одержить 12 балів.
II.Мовна розминка.
-          Знайти помилку у мовленні (відредагувати речення).
Весною у сосновому лісі ми збирали моркву і картоплю.
Весняного ранку біленький зайчик вибіг на зелену галявину. Він  ласував  кактусами.
Хто не бачив вовка, що виліз на березу нарвати свіжих огірків? Цей випадок  також був весною?
III. Актуалізація опорних знань
1. Теоретичний тренінг.
Одна група   дає  по 5 запитань  іншій за темою “Займенник” (відповідь – “Так” або “Ні”.)
2. Бліц-турнір
-За 1 хвилину написати якомога більше займенників, що пишуться через дефіс (визначається учень, який написав найбільше, а також група).
3. Словниковий диктант. Взаємоперевірка.
Що-небудь, ніхто, аби в чому, скільки-небудь, абиякий, будь на якому, скількись, хтозна-який, бозна-хто, будь-що.
-У котрій групі  більшість учнів написала правильно, та перемогла. Взаємоперевіркою – одна група  другій – перевіряють.
IV.Мотивація навчальної діяльності
А)Оголошення теми, мети, завдання уроку.
Зверніть будь-ласка увагу на епіграф  уроку.
До нашого рідного краю завітала красуня весна. Вона подарувала нам багато радості і втіхи.
 Розповідь   про весняні квіти, які цвітуть у нас, в Карпатах, а також прикмети, пов’язані з квітами, при цьому використовує відеопрезинтацію)
Вибірковий диктант (учням дається завдання виписати із розповіді вчителя 5-10 займенників).
Флора Українських Карпат налічує близько 2500 видів. Першими серед квітів весною з’являються проліски, підсніжники, сон-трава. Пролісок – квітка ніжна, але смілива й нетерпляча блакитного кольору. Ще не зійде сніг, а вже крізь весняну снігольодову скоринку пнеться цупкий паросток. Підсніжники – ніжні квіти весни. Одна із легенд розповідає, що в той час, коли перші міфічні люди були гнані з раю, йшов сніг і Єва дуже змерзла. Щоб її зігріти, кілька мережаних сніжинок перетворились на квіти підсніжника – провісника тепла, символу сподівання на краще майбутнє.
Серед небагатьох провісників весни після підсніжників, сон-трави і пролісків квапливо розправляє смарагдові листочки первоцвіт весняний. Про його популярність у народі свідчать численні назви: баранчики, божа ручка, жовтуха, зозулині черевички, ключики (суцвіття первоцвіту нагадує в’язку ключів). За легендою, то ключі весни, якими відмикають землю, щоб з’явилися квіти й трави. Найпоширеніша в Україні назва – ряст жовтий.
Потім з’являється жовтний козелець. Це вже повна весна. Квітка гаряча, як сонце. Вона м’яка і ніжна. Тоді рясно цвітуть фіалки. Вони пахнуть ніжно, радісно і хвилююче. Цвіте тихий сон, а також дзвіночки.
Красою, а теж тонким чаруючим ароматом приваблюють квітки конвалії. У давніх легендах оповідається, що ці дивні квітки виросли зі сліз нареченої, яка виплакала очі, чекаючи з далекого походу свого коханого. Тому конвалію називають ще – царицею сльози. Конвалія звичайна багаторічна рослина родини лілійних, символ весни.
Барвінок вічнозелений, стійкий до зимового холоду. У цій квітці п’ять пелюсток. У народі кажуть: перша пелюстка – то краса, друга – ніжність, третя – незабутність, четверта – злагода, п’ята – вірність.
Прикмети:  (за народними спостереженнями )
 Провісником настання тривалого тепла стають золоті ключики первоцвіту.
Ніжні проліски стулюють свої пелюстки – чекай негоди, дощу.
Поява жовтих квіток мати-й-мачухи – ознака теплих днів.
Розкрита квітка фіалки – буде гарна погода. Бережно ставтеся до весняних квітів. Вони занесені до Червоної книги.
V. Засвоєння нових знань
Аналітичне читання.
Опрацюйте таблиці відмінювання особових і зворотнього займенника.
 Бесіда
- Як змінюється корінь особових займенників, у яких особах і відмінках?
-  У якому відмінку постійно є  (н)?
-  Якого відмінка немає у зворотнього займенника себе?
   Провідміняйте один одному по 3 особових займенники і зворотний (робота в парах)
. Асоціативна уява. Використовуємо особові та зворотний  займенники.
Послухайте музику. Подумайте, що можна уявити, слухаючи цю музику і дивлячись за вікно на весняну природу (якусь весняну квітку, вітерець, пробудження природи).
Які вірші про весну знаєте? Назвіть займенники.
Складіть діалог: двоє дітей ідуть весною відпочивати до лісу (не треба рвати весняні квіти, бо вони занесені до Червоної книги).

Фізкультхвилинкф

Ось іде до нас весна.
Все навколо ожива:
Підсніжники прокидаються,
Проліски посміхаються,
Пташки прилітають,
Діти вибігають.
Прийом ”сенкан”
  Скласти п’ятивірш про весну, використовуючи займенники.
Весна
Прекрасна, довгожданна
Вабить, квітує, веселить.
Вона – моя улюблена пора.
Краса!

Розповідь
         Разом  із пробудженням природи у нашій  країні починається цикл весняних свят.
Воскресіння Христове – найбільше і найсвітліше свято усього християнського світу. Празник Пасхи багатий не тільки величними Богослужіннями, радісними співами і глибоко символічними обрядами, але й розмаїтими народними звичаями. Вони походять ще з  дохристиянських часів, коли наш народ у тому самому часі відзначав свято привітання весни і весняного сонця.
         Християнська релігія багато з тих прадавніх народних звичаїв освятила, надала їм християнського значення і символіки та прийняла за свої.
.         Особливим виявом великодньої радості на нашій Україні були гаївки, гагілки, веснянки – цей дорогоцінний скарб ранньої культури наших прапрадідів.
          На Великдень, після Служби Божої, скуштувавши свяченого яйця та паски, люди виходили в гаї, сади, левади, на церковні площі і влаштовували масові забави, де ще їхні мами і бабусі з року в рік справляли це велике свято душі.
.
Завдання1
Зачитати  гаївки.  Переписати . Визначити граматичні ознаки особових та зворотнього займенників.
           (Роздатковий матеріал кількох варіантів)
Варіант
"Голубка"

(для дівчини):  Ми голубку ізловили, всі довкола обступили,
                             Ти, голубко, чого тужиш, вибирай си кого любиш.
(для парубка):  Летів голуб попід хмари, шукаючи собі пари,
                             Ти, голубе, не жартуй же, кого любиш, поцілуй же.

Цвіток до цвіточка, листок до листочка,
Нехай від нас вийде одна паняночка, хай іде.
Цвіток до цвіточка, листок до листочка,
Нехай від нас вийде один парубочок, хай іде.

Варіант II
 А я Хліба напечу-напечу
Свою Жону вікличу-вікличу
А ми Хлібец із'їмо-із'їмо
Тобі Жони не дамо не дамо

А ти Булок напечи-напечи
Свою Жону вікличи-вікличи
А ви  Булки із'їсте-із'їсте
Мені Жони не дасте-не дасте

А я Вина наточу-наточу
Свою Жону вікличу-вікличу
А ми вино вип'ємо-вип'ємо
Тобі Жони не дамо не дамо

Варіант III

А ми Кривого Танцю йдем, Танцю йдем,
А ми Йому Кінця не найдем, не найдем.

Там Роман Зілленько копає, копає,
Сам він не знає якеє, якеє.

Та пішли Парубки на Лови, на Лови
Та до Зеленої Діброви, Діброви.

Та зловили собі Заяця, Заяця
Та ще, до того, Жеребця, Жеребця.

Та зачали його лупити, лупити,
Та зачали ним ся ділити, ділити.

А ми Кривого Танцю йдем, Танцю йдем,
А ми Йому Кінця не знайдем, не знайдем.


Завдання 2
-          Прочитайте. Перепишіть речення, поставивши займенник  себе у потрібному відмінку.
            (Речення записані на проектній дошці)

Весна-чарівниця, наче вродлива дівчина. Вона огортає  …  ніжним теплом яскравого сонечка,  прикрашає … першими пахучими квіточками. Вона дарує …  чарівність жайворонкового співу, дзюрчання  маленьких потічків. Горда , ніжна, мила весна пишається ….  .

VI. Підсумки уроку

Вчитель підраховує кількість підсніжників у найактивніших учнів. Виставляє оцінки.

VII. Домашнє завдання
    Переписати веснянку. Підкреслити займенники, визначити розряди. Провідміняти особовий займенник  я.

Весняночка, паняночка,
Хто по тобі ходить,
Ой, там козак дівчиноньку,
За рученьку водить.

Ой, на нашій, на веснянці,
Чистенько-біленько,
Ой, ніхто так не заграє,
Як наш коваленко.

Коваленко, грає-грає,
А парубок в танці,
Як не візьме ту дівчину,
То піде у танці.

Закопали горщик каші,
Ще й рака живого,
Щоб на нашій, на веснянці
Не було нікого.


















Тема.                         Присвійні та вказівні  займенники. Їх відмінювання.

Мета:                     вчити знаходити присвійні та вказівні займенники в реченні,
                                помічати виправляти помилки у їх написанні і вживанні;
                                виробляти навички правильного вживання  та
                                право присвійних вказівних займенників  у всіх відмінкових    
                                формах;розвивати мислення, логіку , швидкість думки;
                                 виховувати почуття любові, вдячності, взаємодопомоги у  
                                 олективі.
                                
Обладнання:    проектор, відео презентація , таблиця відмінювання  присвійних
                             та  вказівних займенників, тексти загадок.
                                                              Людина без друзів – що дерево без коріння
Хід уроку
І. Організація класу
Закінчилася перерва,
Продзвенів чаклун - дзвінок
А тепер усі швиденько
Налаштуймось на урок.
У мене діточки -
Як ті квіточки.
Всі гарненькі, чепурненькі
Й до роботи беручкі.
Починаймо працювати,
Ви ж у мене молодці,
Мови рідної знавці.

II.  Мотивація навчальної  діяльності
Вступне слово вчителяїУ нашої багатої, милозвучної української мови  ми часто зустрічаємо слова наш, своїх, своєї, той, сам,мій, твій, їхній. Ви вже знаєте ,що це займенники. Але на які питання вони відповідають? Від чого залежить рід, число, відмінок? Чи вливають граматичні ознаки іменників , з якими вони повязані, на граматичні ознаки цих займенників?  На ці запитання дістанемо відповіді, вивчивши тему сьогоднішнього уроку.

III. Оголошення теми і мети уроку
Звернення до епіграфа 
Наші друзі , мешканці країни Мовознавство підготували для вас завдання, за виконання яких ви отримаєте бали. Сьогодні ми перетворимося у дружні  команди, які допомагатимуть одна  одній .

IV. Психологічна установка
ВЧИТЕЛЬ
УЧНІ
Ви - найкращі
Ви - активні
Ви - розумні
Ви – ерудовані
Ви – винахідливі
Я люблю Вас!
Ми - найкращі
Ми - активні
Ми - розумні
Ми – ерудовані
Ми – винахідливі
Ми любимо Вас!


2. Позначення настрою на уроці на полях зошита (смайликами), запис числа, класної роботи.
VI. Подорож  за методикою КТС (колективно творчих справ)
Актуалізація опорних знань
Зупинка №1  «Домашня» 
Швидко знай ти і проаналізувати займенники за значеннями та граматичними ознаками. (Кожна команда отримує завдання на карточках)
«Ой коню мій вороненький,
Товаришу мій вірненький!
Не плач , коню, надо мною,
Не бий землі під собою.
Ой, коню, мій вороненький!
А де ж мій син молоденький?
Не плач , мати не журися:
Та вже ж твій син оженився,
Узяв собі паняночку –
В чистім полі земляночку.»
       (усна нар. творчість)

Зупинка №2  «Творча»

А зараз з одним із  займенників складіть речення казкового змісту. Спробуймо  відгадати казку та казкового героя про кого або про що йдеться.
( Учні складають речення)

Засвоєння нових знань

Зупинка № 3  «Естафета»

Назвіть всі присвійні та вказівні займенники. (Команда називає один займенник і передає естафету іншій. Переможе та команда ,яка не помилиться)
Зупинка №4  «Аналітична»
Розгляньте таблицю «Відмінювання присвійних та вказівних займенників» . Сформулюйте висновок про те, як відмінюються присвійні і вказівні займенники.
Бесіда
-          Як відмінюються присвійні займенники?
-          Чи мають рід і число вказівні займенники?
-          Як вони відмінюються?
-          Яка особливість займенника  стільки?

Зупинка № 5 «Спортивна»
Учні встають  із-за парт і рухаються  імітуючи зустріч з другом

Вироблення вмінь і навичок в учнів

Зупинка №6  «Всезнайки»
. Робота на дошці (по 1 представнику від команди).
1.До якої частини мови належать всі слова в кожному рядку?
А)рід, мова, слово, книга –                    ( іменники);
Б)п’ять, двадцятеро, сто один –            (числівники);
В)ми, ніщо, мій, всякий –                         (займенники);
Г) веселий, дзвінкий, солов’їний –         (прикметники).
2. Відгадати загадки.
Які два займенники заважають автотранспорту? (Ями).
Які три займенники найчистіші? (вимити).
Я спереду і я ззаду, а посередині назва породи коня. Назва якої країни вийде?
(Японія).
Який особовий займенник передається на письмі однією літерою? (Я)

Зупинка № 7  «Фольклорна»
1.Переписати  прислівя.. Визначити їх розряд число і відмінок.

Бджола мала , а й та працює.
Одна стара правда на світі буває: хто не посіяв, той не збирає.
Нікому сама птаха в руки не летить.
Хто нічого не робить, той і не помиляється.
Не все те зробиться , що на думці згодиться.
Кому сього й того , а кому – нічого.

2. Пригадати прислівя  чи  приказки із займенниками.(Яка команда більше)

VI. Підсумок уроку
Підрахунок балів , визначення переможців.
Чого ви навчилися на уроці?
Які ваші успіхи і невдачі?Яким чином справилися з труднощами?
Який настрій на уроці переважав?
Позначення настрою в кінці уроку на полях зошита (смайликами).
Чи змінився ваш настрій?

VII. Домашнє завдання.
Вивчити матеріал за підручником.
Скласти розповідь про свого друга з використанням займенників . Підкреслити їх.













Тема.                            Питальні, відносні, означальні  займенники.      
                                     Їх відмінювання.

Мета:                вчити розрізняти питальні і відносні займенники в       
                           реченні, а також  займенник що  від сполучника  що,
                           відмінювати  означальні займенники, створювати  
                           монологи і діалоги про  
                           вчинки людей з використанням виражальних
                           можливостей  займенника для   розкриття  задуму
                           висловлювання;
                            розвивати культуру мовлення та логічне мислення;
                           виховувати любов до народних казок.            
Обладнання:         таблиця відмінювання означальних займенників, ілюстрації
                                 до українськи  народних казок, роздатковий матеріал, книжка
                                 з українськими казками.
 Як маєш час, то сядь при ватрі
                                                                  Або при свічці лойовій,
   Най фантастично, як в театрі,
                                                                   Явиться в голові твоїй
                                                                                      Жмуток давніх оповідань,
  Які ти чув колись від нянь…
                                                                                                                                  Б.Лепкий
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
Звернення до епіграфу уроку.

Розповідь
 Як ви , мабуть здогадалися , діти, «жмуток давніх оповідань» - це ваші улюблені казки. Казку  називають  найпопулярнішим фольклорним жанром. Подумати тільки! Скільки оповідачів переказували, здавалося б , один і той же твір протягом багатьох віків! І кожен з них додавав щось нове, вигадував героям нові пригоди, випробування , нові імена.
     Чисті, вічно свіжі фольклорні джерела, як чарівна вода з казкового горнятка, напоюють силою кожну творчу людину, дарують радість і дорослим , і дітям, переконують нас у тому, що творчість народу  воістину безсмертна.

II. Актуалізація опорних знань.
-          Обери правильну відповідь.
Займенник це частина мови, яка:
а) означає назву ознаки предмета або його прикметників;
б) вказує на предмет , ознаку , кількість але не називає їх;
в) означає назву предметів .
-          Відгадайте загадки (про яку казку ведеться мова?), визначте  займенники та їх граматичні ознаки.
На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
Став тут дід усіх гукати
Та красуню рвати.
А цю казку, діти, ви
Встигли відгадати?
(Ріпка)
* * *
Підробив він голосок,
Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати.
(Вовк і семеро козенят)
* * *
Ой, набридло на віконці
Все на сонечку сидіть.
Я візьму і покочуся,
Щоб побачити весь світ.
(Колобок)
* * *
Вигнав дід козу із хати —
Та й пішла вона блукати:
В зайця хатку відібрала.
Всі козу ту виганяли,
Рак козуню ущипнув,
Зайцю хатку повернув.
(Коза-дереза)

* * *
Сидить дівчина в корзині
На ведмежій дужій спині.
А чому ж вона  сховалась,
До ведмедя не призналась?
(Маша і ведмідь)
III. Засвоєння нових знань

Спостереження над мовним матеріалом
-          Прочитайте речення . Спробуйте з’ясувати , у якому з них вжито займенник,а в якому – сполучник.
Конец формы

Прислівя
1. Не хліб, що у полі, а хліб, що в коморі.
2. не роби того комусь , що тобі не мило.
3.Трапляється, що на розумному чорт катається.
4.Чоловік без друга - що їжа без солі.
 Висновок учителя
Отже, якщо слово що можна замінити синонімічним займенником яка , то це займенник, він виступає членом речення. В іншому випадку – це сполучник.

Робота з таблицею
-          Розгляньте таблицю, осмисліть відоме і нове.
-          Сформулюйте висновок проте, як відмінюються означальні займенники

IV. Вироблення вмінь і навичок в учнів.

Тренувальні вправи

Завдання 1
-          Перепишіть ,підкресліть означальні займенники, визначіть синтаксичну роль.
 Що інша хатка, то інша грядка
Жоден злодій не скаже правди
Лякає мишка кицьку,а сама з нори не вилазить.
Хто сам такий, той на другого кладе знаки.
Так смійся, щоб і іншим весело було.
-          До яких казок можна застосувати  такі прислівя.
-           
Завдання 2
Вибірковий диктант
(Уривок з казки «Соломяний бичок», роздатковий матеріал)
 Доти пряла,поки й задрімала. Коли це з темного лісу вибігає сірий вовк та до бичка:
-          Хто ти такий? Скажи мені?
-          Я бичок-третячок, з соломи зроблений, смолою засмолений!
-          Коли ти смолою засмолений,- каже вовк ,-  то дай і мені смоли засмолити бік. А то капосні собаки обідрали!

Завдання 3
-          Замініть слова та словосполучення (казкові герої) займенниками (один учень пише на дошці)
Баба і дід – (вони);
Котигорошко –(він);
Царівна Жаба – (вона);
Ні коза, ні лисиця – (жодна, ніхто);
Я та мій брат – (ми);
Бабина і дідова – (їхня);

      Завдання 4
-           Перепишіть . на місці поставте потрібний відносний займенник.
    Казка
Раз ухопив орел двох лисенят і заніс до свого гнізда, щоб його власні діти мали … поживитися. Старий лис сидів під деревом, на вершечку … було гніздо, і плакав. Але орел не зважав на те. Коли ось почув дим, …  здіймався з усіх боків угору по стовбуру дерева. Злетів орел з гнізда. В … пищали його діти. І … ж побачив! Коло дерева лис наскладав хмизу, до …   підносив палаючу головешку. Злякався гордий орел за власних дітей і погодився на всі умови, …  продиктував йому лис. Насамперед віддати дітей, після …  лис обіцяв погасити полумя. орел зробив усе, …   лис хотів,  і  був дуже  задоволений з того , … що хитрий противник додержав слова.
-          Виконайте синтаксичний розбір другого речення
-          Розберіть за будовою слова  лисенята. Вершечок.
-          З’ясуйте тему й основну думку казки.

Завдання 5
Робота в парах
-          З вивченими (питальними та відносними) займенниками складіть пари речень так, щоб в одному випадку це був питальний займенник, в другому  - відносний.
(Займенники записано на дошці)

      Завдання 6
    Робота в групах (дві групи складає діалог із використанням питальних, відносних, означальних займенників, дві – казку.)

V. Підсумок уроку
 - Чи сподобався вам урок?
- Що нового ви сьогодні дізналися?
-  Для чого потрібно розрізняти питальні і відносні займенники?
 - Яким чином розпізнаємо відносний займенник?
- Які особливості правопису ви запамятали?
- Які українські народні казки ми сьогодні згадали?

VI. Домашнє завдання.
Вивчити матеріал з підручника.
Намалювати малюнок до улюбленої казки














Тема.                    Займенник та його розряди.
Мета:                     удосконалювати вміння визначати займенники і їх розряди ,
                                правильно писати   неозначені й заперечні займенники;
                                вчити аналізувати текст щодо стилістичної ролі в ньому
                                займенників виробляти навички правильного  вживання    
                                займенників  у мовленні,  знаходити в них  орфограми і
                                пояснювати їх за допомогою правил;
                                 розвивати  мислення, увагу, спостережливість, культуру
                                мовлення;  виховувати любов до української пісні, шанобливе
                                ставлення до людей.
Обладнання:   завдання на карточках, музичний супровід, CD- запис пісні,
                          тексти українських народних пісень.

                                                                                         Пісня – душа народу!

Хід уроку
I.  Мотивація навчальної діяльності.
      
     Ви закінчуєте вивчати важливу тему  – «Займенник». На сьогоднішньому уроці вам потрібно пригадати все що ви знаєте  з цієї теми, удосконалити і систематизувати свої знання, підготовитись до тематичного оцінювання.
    Урок сьогоднішній у нас незвичний, адже ви самостійно готували  завдання за зразками  українських народних пісень, щоб поділитись своїми співочими уподобаннями .
Адже всім відомо , що  пісня – душа народу.
     Тож  поспостерігаємо  , яка душа українських людей .

II. Повторення і узагальнення вивченого матеріалу

 Робота в групах

  Завдання 1
-          Підготуйте коротку, але вичерпну рекламу займенникові  з використанням елементів народної пісні.
Завдання 2
      (кожна група обмінюється текстами українських народних пісень( заздалегідь підготовленими) , обґрунтовуючи чому саме таку пісню вони підготували ).

       Група I
  (Пісня про кохання)
       
 А в тому саду
 Чисто метено
 Ще й хрещатим барвіночком
 Дрібно плетено.

А в тому саду
Ніхто не бував,
Лиш молодий Андрієчко
Коня попасав.


Коня попасав,
Дрібний лист писав -
Все до теї Наталочки,
Що вірно кохав.


- Ой ти, Наталю,
Горда та пишна,
Я до тебе листи писав,
А ти не прийшла!

- А ти, Андрійку,
Не великий пан,
Сідлай коня вороного
Та й приїжджай сам!

Група II
 (Жартівлива пісня)

А до мене Яків приходив,
Коробочку раків приносив!
А я тії раки забрала,
А Якова з хати прогнала:

"Іди, іди, Якове, з хати,
Бо на печі батько та мати,
А в запічку батькові діти,
Ніде тебе, Якове, діти".

Не пішов же Яків додому
Та заліз у хижку в солому,
А собаки гавкати стали,
Поки батько й мати не встали.

Наробили галасу діти
Так, що нудно в хаті сидіти,
Я забрала раки у миску,
Сама пішла спати у хижку.

Коли туди й батько приходять
І у мисці раки знаходять:
"Хто з тобою тут женихався
І хто приніс раки? Признайся!".

Поки мене батько питався,
А мій Яків з хижки убрався —
Через тин та через городи,
Наробивши батькові шкоди.

"Не приходь же, Якове, ніччю,
Бо буде сторожа під піччю...
Мене батько й мати все лають,
А що тебе ніяк не піймають..."


Група III
(Патріотична пісня)
 
А в неділю рано,
Ще сонце не сходить,
Стрільці січовії     
З окопів виходять.     (2)

Окопи, окопи,
Жаль вас покидати,
Як вас було тяжко    
В зимі будувати.      (2)

Ми вас будували
Через цілу зиму,
А тепер лишаєм       
За одну годину.        (2)

Стрільці січовії
Прийшли на годину.
Вже було запізно -   
Взяли Україну.         (2)

Чи ви, хлопці, спали,
Чи ви в карти грали,
Що ви Україну        
Ворогам віддали?       (2)

Ми спати - не спали,
Ані в карти грали,
Ми йшли молодії      
Проводу не мали.       (2)

А перша команда
Нічого не знала,
А друга команда      
Мілійони брала.       (2)

А під Перемишльом
Висока могила,
А в ній спочиває     
Вся стрілецька сила.   (2)
Група IV.
(Косарська пісня)
 
На високій полонині
Косарики косять,
Їм дівчата молоденькі
Водиченьку носять.        (2)

Гей, я кошу траву, траву
Ще й буду отаву,
Гей, я люблю дівчиноньку
Молоду, цікаву.           (2)

Гей, я кошу траву, траву
Високу й маленьку,
Гей, я люблю дівчиноньку
Високу, тоненьку.         (2)

Гей, як я собі нагадаю
За свою миленьку,
Сам не знаю, як рубаю
Траву зелененьку.         (2)

-          Визначте у пісні займенники та їх розряди
-          Яку синтаксичну роль вони виконують?
 Бесіда
-          Які ви знаєте ще українські народні пісні?
-          Про що розповідається в них?
-          Як можна по групувати пісні за темами?
Вчитель роздає памятку учням  «Українські народні пісні за розділами»

Українські народні пісні за розділами
-          Балади
-          Бурлацькі пісні
-          Весільні пісні
-          Думи
-          Історичні пісні
-          Коза
-          Козацькі пісні
-          Колядки
-          Косарські пісні
-          Кріпацькі пісні
-          Лемківські пісні
-          Ліричні пісні
-          Маланка
-          Пастуші пісні
-          Чумацькі пісні
-          Щедрівки




V. Культура мовлення.

 Кожна група готувала невеличку доповідь на тему: « Народна пісня – це велике диво!» з використанням займенників.
-          Прошу уважно слухати доповіді і робити в зошиті помітки за формою

Цікава думка
Мовне оформлення

+
-


VI. Тренувальні вправи.

Гра «Хто швидше»
Скласти реченн з окремих слів, що розміщені хаотично. (В них виділити займенник)
 (Слова записані на дошці)
-          Пісні , не,слова, викинеш ,з .
-          Взяв  , собі, не  вміла ,прясти ,що ,чоловічку ,шити,  він,  за, жіночку.
-          Виводити , та , треба,  кінець, йому, його, знаходити, та.
-          Просить, а, милий, мій, вареників.

Завдання 3 (   завдання на карточках)
-          Поставте займенники у потрібному відмінку.
1. Нехай (я)  той голубить,хто вірно (я) любить.  
2. Справжній друг довіку (ти) добра бажатиме
3. правду кожен хвалить, та не кожний (вона) любить.
4. Час не віл - (він) не  наженеш.
5. Хай в (ми) і в (ви) все буде гаразд.

Завдання 4.
Словниковий  диктант   (один учень записує на дошці)
Нікому, котрийсь, казна-який, казна -скільки, аніщо, чий-небудь, нічий, дехто, будь-який, аніхто, будь-хто, хтось, декотрий,  скільки-небудь, аби до кого, дещо, ні на кому, невідь – хто, хтозна в кому, де про що.


Завдання 5.
«Естафета»
Назвіть всі присвійні , вказівні й означальні займенники.(Кожна група називає по черзі займенник).

Завдання 6.
Вибірковий диктант (Слухаючи звучання української народної пісні виписують в зошит займенники).

VII. Підсумок уроку
-          Як ви оцінюєте свої знання й уміння?
-          Над чим вам треба попрацювати?
-          Тож ,познайомившись з українською народною піснею, як ви гадаєте ,яка душа нашого народу?

Пісня — душа народу
Тут зібрані пісні, немов душа народу.
Відкрий котрусь і серцем доторкнись.
У світлу пору і в часи незгоди
Вони й сьогодні зазвучать, як і колись.
Народна пісня - це велике диво.
У ній душа дитинна в світ летить.
Вона весела, світла, пустотлива,
То щирим сумом раптом зазвучить.
Народна пісня. Найдорожча, мила.
Вона в душі щоденно й уві сні.
Над цілим світом розпускає крила...
Там, де людина, там її пісні.
VIII. Домашнє завдання
Підготуватись до контрольної роботи.










Тема.                  Контрольна робота з теми займенник
Мета:                  перевірити якість і рівень засвоєння теоретичних знань з теми та    
                            сформованості практичних навичок;
                            розвивати увагу, пильність;
 Обладнання : тестові завдання 

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності.
II. Перевірка знань і вмінь.

Тести
1. Займенником називається повнозначна частина мови, що:

  А) означає назву предмета і відповідає на питання Хто? Що?;
  Б) вказує на предмети, ознаки, кількість, але не називає їх;
  В) означає ознаку предмета або його належність і відповідає на питання Який? Чий?
       Котрий?
  Г) означає число, кількість предметів, ії порядок при лічбі й відповідає на питання
      Скільки? Який? Котрий?

2. У якому рядку всі займенники належить до розряду означальних?

   А) весь, цей, твій, наш, його;
   Б)  кожен, ваш, їхній,  він, ніхто;
   В)  всякий, інший, сам, жоден, кожний;
   Г)  самий, який, чий? , хтось, ніщо.

3. У якому рядку всі займенники належать до розряду неозначених?

   А) будь-що, ніщо, щось, хтозна-що;
   Б) хто-небудь, якийсь, дехто, будь-хто, абихто;
   В) абищо, казна-хто, вони, нічий, цей;
   Г) хтозна-хто, я, себе, деякий, котрий.

4. Від яких займенників утворилися заперечні?

   А) від особових;
   Б) від присвійних;
   В) від питальних;
   Г) від відносних.

5. У якому рядку всі займенники у непрямих відмінках мають іншу основу, ніж у називному?
 
    А) мій, свій. Ніщо, ваш, ніякий;
    Б) сам, весь, той. Такий, він;
    В) хто, я, що, вона, вони;
    Г) ти, воно, дехто, стільки, чиє.

6. У якому рядку всі займенники вжито у родовому відмінку?

    А) себе, когось, дехто, будь-кому,  їй;
    Б) їхнього, чийогось, його, цієї, хтозна-кого;
    В) нікотрого, ніскільки, самого, ніщо,  собі;
    Г) її, того, жоден,  абиякий,  казна-чого.

7.Укотрому прислівї  що виступає займенником?

    А) Зажурився, що рано оженився;
    Б)  Так добре годує, що й собаки не їдять;
    В)  Хто не хоче , то каже , що не вміє;
    Г)  Це той міст, що брехунів хапа захвст.

8. У котрому прислівї вжито  зворотний  займенник?

     А) Своя брехня не докучила,ще й за чужою женеться;
     Б) Він пан своєму слову;
     В) не родився ще той на світ, що себе гудив;
     Г)  Здоровому все здорово.

9. Скільки займенників вжито у тексті?

    Не хилися, явороньку, ще ж ти зелененький,
    Не журися ,козаченьку, ще ж ти молоденький!
   «Не рад би я хилитися – вода корінь миє,
    Не рад би я журитися – само серце  мліє».
    Десь у тебе козаченьку не рідная мати,
    Ой що тобі дозволяє тутки пропадати.

10.У якому прислівї  немає помилки?

    А) Добре ніколи не навкучиться;
    Б) Живому чоловікові ні хто не догодить;
    В) Не вір ні кому  - ні хто не зрадить;
    Г) Добре тому ковалеві, що  будь що  та викує.

11.Підкресліть займенники і визначте їх розряд.

   «Ой, ви, чумаченьки, ви ще молоденькі!
   Верніть моїх чаєняток, вони ще маленькі!»

12.Напишіть розповідь про подорож «Займенника».

















                          Виховна година 
«   Наша пісня не вмре , не загин…»
     (родинне літературно-музичне свято)
Мета:    вчити учнів поважати старших , цінувати рідних і   близьких людей , традиції рідного краю; розвивати усне мовлення;  виховувати в учнів почуття любові до рідних, гордості за свій  родовід та шанобливе ставлення до української народної пісні.


 Святково оформлений клас. У оформленні присутні книжки, рушники, портрети, висловлювання про українську пісню видатних діячів світової культури, калина. Запрошені діти та батьки, вчителі, бандуристки.
Звучить пісня у виконанні трьох дівчаток «Десь тут була Подоляночка». Пісня стихає.

   1 учень. Втіхо моя, пісне українська! Мов дотик чарівної феї, ти зміцнюєш мої сили, тішиш почуття, викликаєш жадобу до життя!

   2учень. Скільки чарів, скільки натхнення у твоїх мелодіях, щирих, зворушливих словах. Усі пісні не переспівати людині за своє життя. Що ж, і не дивно, що із незапам’ятних часів вони чарують цілий світ.
Виходять три жінки, мами дітей цього дійства, сідають на лавах і стиха виконують пісню «При долині кущ калини».
  3учень. Неможливо перелічити всі художні якості української пісні, бо вони такі невичерпні, як життя народу, що бере цілющу силу від матері-землі. Це мистецтво глибоко народне, з нього безпосередньо промовляє до нас своєрідна чиста душа народу нашого. Гарна це душа. Таке ж її мистецтво.
    4учень. З давніх-давен славилася українська земля своїми співцями-бандуристами. В їхній музиці відображена історія народу, його славне героїчне минуле, а в піснях утілені його мрії про щастя.
Три бандуристки виконують українську народну пісню «Ой вишеньки, черешеньки».
    5учень.                                                                                                               Наш народ створив культ дружби й побратимства, що особливо шанувався у козацькі часи і зберігся в часи новіші. Ось, наприклад, як про це свідчить уривок із бурлацької пісні «Забіліли сніги»:
Ніхто не заплаче по білому тілу, по бурлацькому:
ні отець, ні мати, ні брат,
ні сестриця, ні жона його.
Та тільки заплаче по білому тілу
товариш його.

5учень. В українських піснях звучать високі ідеали родинних стосунків. Зокрема, у піснях про вірність у коханні і в родинному житті. Адже відомо, що на ґрунті скромності, стриманості й вірності створюється здорова родина.
Звучить пісня «Родина» у виконанні сина та батька.
Описание: D:\Тарас\Мои документы\Українська мова і літ\Фото робочі\УКРАЪНА\метод.тиждень 077.jpgВчитель . А зараз пропонуємо невеличкий конкурс.  Запрошуються три сім’ї (або одна дитина з батьком чи матір’ю).                                                                       Їм пропонується виконати українську народну пісню, яку вони співають вдома. Переможець визначається оплесками глядачів. Усі учасники отримують приз (книжечку з українськими народними піснями).
6учень. Українська пісня високо підносить любов і пошану до батьків. В обрядових піснях часто присутній величний образ Матері Божої, що є прикладом для земних матерів. Тому образити матір чи батька вважається великим гріхом.
Вчитель Здорова та родина, у якій батьки люблять дітей, а діти з пошаною і любов’ю ставляться до батьків і живуть у злагоді – це основа здорового способу життя.
                                                                                                                        Звучить пісня  «Батькам»

 Діалог наш рід

 (мама вишиває на полотні)
-          Що це буде матусю? – питає олесик.
-          Українська святкова сорочечка.
-          Чому українська?
-          Бо вишиваю такі квіти, які ростуть на нашій  землі. А земля наша зветься  Україною. І ти -   маленький українець.
-          А ви –мамо?
-          І я українка і татко, й бабуся й дідусь.Ми українського роду, любимо нашу землю, нашу мову, наші квіти.
-          Вишиванку я візьму, швидко одягнуся і піду обніму я свою матусю.


 7учень. Дивну, чарівну, майже магічну силу має пісня – невід’ємна частка історії, суспільно-політичного життя, побуту народу, нації, повсякденна супутниця кожної сім’ї, людини, зокрема. 
                                                             
Описание: D:\Тарас\Мои документы\Українська мова і літ\Фото робочі\УКРАЪНА\метод.тиждень 045.jpg8учень. Українську пісню кожна людина чує ще змалечку від матері, яка співала колискову. На початковому етапі становлення людства. Спів над колискою виконував магічну функцію, оберігав дитину від хвороб і нещасть.
Виходить мати и співає колискову пісню «Ой ну, котку, коточок».
Вчитель. А хто з дитинства не знає чудових колядок, щедрівок, веснянок та гаївок, купальських пісень? Адже саме в них відображається все природне, людське.

Учні  виконують  по куплету колядок, щедрівок, веснянок, гаївок, купальську пісню
Вчитель. Ось і наближається до кінця наше свято. Шкода, адже стільки пісень ми ще не заспівали: і ліричних, і жартівливих, і козацьких, і обрядових.
9учень. Хай завжди живе наша Україна-ненька. 

10 учень. Хай завжди в наших серцях звучать її прекрасні мелодії.

11учень. Хай знають українську пісню у всьому світі.

Вчитель. Будьте здорові! Будьте щасливі! Будьте з українською піснею!

























1 комментарий: